Postępuj zgodnie z tymi krokami, aby zmniejszyć opuchliznę i rozpocząć proces rekonwalescencji.
Jeśli czujesz, że coś skręciłeś lub zwichnąłeś, powinieneś rozważyć konsultację z lekarzem. Aby skutecznie złagodzić ból i obrzęk skręconego stawu, pamiętaj o R.I.C.E.:
Rest (daj odpocząć) – staraj się nie nadwyrężać bolącego miejsca. Jeśli jest to ramię, możesz użyć temblaka. W przypadku stopy, kostki lub kolana, możesz użyć kul. Dodatkowym wsparciem będzie również sklejenie sobie palców u rąk lub nóg taśmą, co dodatkowo usztywni skręcony staw.
Ice (schładzaj) – przykładaj zimny okład przez co najmniej 20 minut, 8 razy dziennie.
Compress (uciskaj) – owiń opuchnięty obszar opatrunkiem uciskowym, aby zapobiec dalszemu rozwojowi obrzęku.
Elevate (podnieś) – w miarę możliwości trzymaj bolesne miejsce powyżej serca - pomoże to kontrolować obrzęk. W razie dużego bólu, rozważ wzięcie leków przeciwbólowych bez recepty. Postępuj zgodnie z krokami R.I.C.E. przez co najmniej 48 godzin. Jeśli Twój stan zdrowia się nie poprawi w przeciągu kilku dni, skonsultuj się z lekarzem.
Uwaga! R.I.C.E. to zalecane przez nas kroki postępowania w przypadku drobnych urazów. Pamiętaj, że nic nie zastąpi opinii medycznej wydanej przez lekarza. Czasem niepozorne urazy okazują się bardzo poważne, dlatego zawsze najlepszym wyborem jest udanie się do specjalisty i otrzymanie profesjonalnej diagnozy.